Zarůstající nehet

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od mládí mě poměrně často trápily problémy se zarůstajícími nehty na palci u nohou. Každé stříhání nehtů na noze doprovázel strach z toho, že když střihnu jen trochu špatně, začne mi nehet znovu zarůstat a znovu prožiji jednu z nejhorších bolestí ve svém životě – trhání nehtu na palci u nohy.

Rozumějte, problém nebyl zákrok samotný – byl prováděn v lokální anestezii, ale bolest, která přišla po tom, co palec přišel k sobě. Až po čase jsem zjistil, že ten zákrok byl vlastně úplně zbytečný. Jak jsem nad problémy se zarůstajícími nehty nejen na nohou vyzrál a problému se zarůstajícími nehty se na trvalo zbavil se dozvíte dále v tomto článku.

Zarůstající nehty na nohou

Zarůstající nehty na palci u nohou jsou problémem, se kterými se poměrně často setkává velká část populace. V dnešní době je tento problém způsobený zejména obuví – boty jsou v přední části často zúžené (a netýká se to jen dámské obuvi), ale z velké části se jedná o chyby při stříhání nehtů nebo o anatomické nedokonalosti našich chodidel.

Jak si tedy správně stříhat nehty na palcích u nohou?

Je to vlastně velmi jednoduché. Stříhejte nehty do roviny tak, aby jste se nedostali za úroveň nehtového lůžka. Zkrátka aby se hrana nehtu nenacházela svými rohy v nehtovém lužku tak, aby nebyla vidět. Někteří z vás se však možná už setkali s problémem, že nehet začal zarůstat po tom, co jste si nůžkami poranily kůži na straně nehtového lůžka. To se stává při používání ostrých nůžek a u neopatrného stříhání. Dávejte si na to tedy pozor.zarůstající nehty u nohou

Zarůstající nehet na noze

Co ale dělat, když i při vší opatrnosti dojde k tomu, že nehet na noze začne zarůstat? Při dlouhých tůrách bez zastávek a bez odpočinku nohám, uzavřeným v těsné obuvi, může začít nehet na noze zarůstat i bez toho, aby došlo k nějakému zranění nebo špatnému stříhání.

I tomuto problému lze velice snadno předcházet a použít stejný trik jaký používám já a jaký používali už vojáci za války. Právě jejich nohy nejvíce trpěly při dlouhých pochodech a problém se zarůstajícími nehty u palce na noze byl velice častý.

Zarůstající nehet u palce

Zarůstání nehtů se netýká jenom palců u nohou, ale také ostatních prstů a to nejen na chodidlech, ale také na rukách. Způsob jak tomuto problému předcházet, či jej léčit však zůstává vždy stejný.

A jak se takový zarůstající nehet pozná? Začíná to bolestí, zarudnutím, může se objevit lehké krvácení nebo zaschlá krev v postiženém kraji nehtového lůžka. V tuto chvíli klasická léčba probíhá tak, že místo chladíte, dezinfikujete nebo se snažíte nehet z daného místa vystříhat. Tyto snahy se ne vždy setkají s úspěchem. Někdy pomůže na místo nanést ichtyolovou mast (ichthyo care apod.) a zalepit rychloobvazem.

Pokud se zarůstající nehet nelepší, začne se rozšiřovat postižená tkáň a otok roste a šíří se přes nehet a vytvoří jakousi bulku. Ta je velmi bolestivá a pokud nezačnete situaci řešit hned, skončíte na chirurgii s trháním postiženého nehtu. Tomu ale jde předejít.

zarůstající nehet palceJak léčit zarůstající nehet?

Je to jednoduché, ale možná ne každý bude ochoten to takto provést. Přesto ze zkušenosti celé řady lidí vím, že tato metoda vždy pomůže. Stačí trocha odvahy.

V podstatě jakékoli výše zmíněné fázi zarůstání nehtů můžete začít s následujícím postupem:

  1. Ustřihněte si kousek rychloobvazu.
  2. Odloupněte jednu část tak, aby se odkryla lepící plocha.
  3. Těsně ke kraji lůžka, ne však tak, aby došlo k přímému kontaktu s ránou či postiženým místem, naneste vteřinové lepidlo (které víte, že nerozleptá kůži – Loctite a podobné)
  4. Jeden konec rychloobvazu přilepte k nanesenému vteřinovému lepidlu.
  5. Odloupněte krycí proužek z druhého konce rychloobvazu.
  6. Našponujte co nejvíc druhý konec rychloobvazu a omotejte kolem palce tak, aby byl rychloobvaz zajištěný.
  7. Myšlenka je místo, kde nehet zarůstá do kůže, co nejvíce odklonit tak, aby se nehet dále nezařezával a nebyl tak mechanicky narušován proces hojení. Čím více našponujete druhý konec obvazu, tím lépe.
  8. Jakmile máte místo takto připravené, můžete nanést ichthyolovou mast a místo lehce překrýt dalším rychloobvazem.
  9. Nehtové lůžko se mnohem rychleji zhojí.

Stejný postup lze použít i jako prevenci při nošení těsné obuvi na delší tůry.

Babská rada na zarůstající nehty

Možná si říkáte, že je to jen jakási babská rada na zarůstající nehty. Berte to jako způsob léčení zarůstajících nehtů, který pomohl mě a také celé řadě mých známých. Problémy se zarůstajícími nehty po čase úplně zmizely.

Přeji pohodlnou a bezbolestnou chůzi.

Sdílet.

Zanechat odpověď