V jakých jídlech konzumujete nejvíce pesticidů?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyšel zcela nový žebříček potravin pro rok 2018, které obsahujíc nejvíce pesticidů. Dostali se na něj jahody, jablka nebo špenát. To znamená, že bude lepší tyto potraviny přestat jíst?

Pokud řešíte zdravé stravování, pravděpodobně do svého jídelníčku zařazujete hodně ovoce a zeleniny. Pracovníci životního prostředí však v nedávné době přišli s šokující zprávou. Po přečtení následujícího článku bude věnovat zvýšenou pozornost jídlu, které si vybíráte a hlavně kde nakupujete.

Nezisková organizace zabývající se životním prostředí například zjistila, že jahody jsou už třetím rokem po sobě na seznamu potravin s nejvíce pesticidy. Třetina všech testovaných vzorků jahod obsahovala 10 nebo více pesticidů, našel se i vzorek, který obsahoval 22 reziduí pesticidů.

Celý seznam nejvíce zamořeného ovoce a zeleniny obsahuje:rajčata

 1. Jahody
 2. Špenát
 3. Nektarinky
 4. Jablka
 5. Hrozny
 6. Broskve
 7. Třešně
 8. Hrušky
 9. Rajčata
 10. Celer
 11. Brambory

Tato analýza zahrnovala celkem 39 000 vzorků. Výzkum spojuje požití pesticidů s rizikem vývoje mozku během těhotenství a ranného dětství. Není s podivem, že doporučení je omezit konzumaci pesticidů u dětí v maximální možné míře. Nemusíte ale panikařit. Tato studie neprošla žádnými zásadními kontrolami a není tedy schválena ani revidována akademickou veřejností.

Na místě je tedy zvýšená opatrnost a maximální možná prevence možnosti, že budete konzumovat jídlo se zvýšeným množstvím pesticidů. Hledejte tedy kvalitní potraviny u lokálních farmářů nebo známých zahradníků, u kterých jste si alespoň částečně jistí, že pesticidy při rostlinné výrobě nepoužívají.

trh s ovocem a zeleninouPozor na praktiky některých stánkařů na trzích, kteří postupují tak, že ovoce a zeleninu nakoupí v supermarketu (nejčastěji Makro) a pak ji vydávají za produkt ekologického zemědělství. Pokud chcete mít absolutní jistotu a se zdravými potravinami to myslíte opravdu vážně, je nejlepší vybraného zemědělce navštívit a podívat se, jak jeho rostlinná výroba probíhá.

Abychom byli v tomto článku vyvážení, uvádíme ještě seznam ovoce a zeleniny, která žádné pesticidy (nebo naprosté minimum) podle zmiňované studie neobsahuje.

 1. Avokádo
 2. Sladká kukuřice
 3. Ananas
 4. Zelí
 5. Cibule
 6. Hrách
 7. Papaya
 8. Chřest
 9. Mango
 10. Lilek
 11. Kiwi
 12. Květák
 13. Brokolice
Sdílet.

Zanechat odpověď