Co všechno může znamenat bolest žlučníku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Co je to vlastně bolest žlučníku?

Bolest žlučníku je často používaný termín používaný k popisu jakékoli bolesti způsobené onemocněním souvisejícím se žlučníkem. Mezi hlavní typy onemocnění žlučníku, které způsobují jeho bolest jsou biliární kolika, cholecystitida, žlučové kameny, pankreatitida a vzestupná cholangitida. Symptomy se liší a mohou být vyvolány jednou konkrétní potravinou. Bolest lidé popisují jako přerušovanou nebo konstantní, lokalizují ji v břiše, v některých případech vystřeluje do zad. Bolest může mít různou intenzitu v závislosti na její přičině.

Stručně zde uvedeme anatomii a funkci žlučníku, která může čtenářům lépe porozumět bolesti žlučníku. Žlučník je připojen k játrům přes kanály, které dodávají žlučníku žluč pro uskladnění. Tyto žlučovody pak tvoří společný jaterní kanál, který se spojuje s cystickou cestou z žlučníku a tvoří společný žlučovod, který se vyprázdní do gastrointestinálního traktu (duodenum). Pankreatický kanál se spojuje se společným žlučovým kanálem těsně předtím, než vstoupí do dvanácterníku. Hormony způsobují, že žlučník uvolňuje žluč, které usnadňuje trávení potravin. Statistiky naznačují, že ženy mohou mít až dvojnásobný výskyt žlučových kamenů než muži.

Jaké jsou příčiny bolesti žlučníku?

Jak bylo uvedeno výše, hlavními problémy žlučníku, se kterými se můžete setkat jsou biliární kolika, cholecystitida, žlučové kameny, pankreatitida a vzestupná cholangitida. Existují dvě hlavní příčiny bolesti pocházející ze zlučníku.

  • přerušované nebo úplné zablokování kanálu žlučovými kameny
  • zánět žlučníku, který může doprovázet podráždění nebo infekci okolních tkání – v tom případě částečná nebo úplná blokace kanálků způsobuje tlak a ischémii (nedostatečné zásobení krví) sousedních tkání

Žlučníkové kameny se obvykle tvoří v žlučníku, ale mohou se tvořit v jakémkoliv kanálu. Když je žlučník stlačen, žluč obvykle prochází kanálky do gastrointestinálního traktu. Pokud jsou přítomné žlučové kameny, může docházet k částečnému nebo úplnému zablokování žlučových cest. Výsledný blok tlačí na okolní tkáň, což může v některých případech vyvolat lokální ischémii. Bolest žlučníku může způsobit také trauma – tedy nějaké poranění, které se takto projevilo (úrazy, nehody). Infekce žlučových cest a žlučníku, které obvykle následují pro problémech s žlučovými kameny, také způsobují bolest.

Co je to biliární kolika?

bolest břichaBiliární kolika je termín, který se používá k popisu typu bolesti související s žlučníkem, kdy se žlučník uzavírá a cévní kanál je částečně nebo zcela blokován žlučovým kamenem. O příznacích si povíme dále.

Další příznaky bolesti žlučníku

Bolest žlučníku se může velmi odlišovat v závislosti na příčině. Mnoho lidí s žlučovými kameny necítí bolest, existují však různé náhodné projevy bolesti žlučníku, které pomohou lékaři tyto problémy diagnostikovat.

Biliární kolika (intermitentní blokáda kanálu)

Náhlá a rychle rostoucí bolest nebo tlak v pravé horní části břicha, někteří lidé můžou mít bolesti vyzařující přes pravé rameno nebo bolesti zad v oblasti špičky lopatky. Může se také objevit nevolnost a zvracení. Bolest obvykle trvá přibližně 2 až 6 hodin, někdy zůstává mírná bolest po celý den.

Cholecytitida (zánět tkáně žlučníku, která je sekundárním projevem zablokování kanálu)

Závažná bolest v pravé horní části břicha, která může vyzařovat do pravého ramene nebo zad. Průvodní jevy jsou pocení, nevolnost, zvracení, horečka, zimnice a nadýmání. Bolesti přetrvávají obvykle déle než u biliární koliky.

Akutní cholecystitida (bez žlučových kamenů) má podobné příznaky jako cholecystitida, ale projevuje se jako komplikace u jiných problémů. Zejména při traumatech nebo popáleninách. Příznaky bývají velmi závažné.

Pankreatitida

Žlučové kameny z žlučníku mohou blokovat pankreatickou cestu a způsobit pankreatitidu (zánět slinivky břišní) s bolesti břicha v horní části těla. Tato bolest může vyzařovat do zad. Bolest se více projevuje po jídle, někdy ji doprovází nevolnosti a zvracení.

Vzestupná cholangitida (obvykle nazývaná cholangitida nebo infekce žlučového systému)

Mezi příznaky patří horečka, bolest břicha, žloutenka, nízký krevní tlak (hypotenze), pocity na omdlení. Zde je nutná okamžitá návštěva lékaře.

Jakým způsobem se příčiny bolesti žlučníku diagnostikují?

Anamnéza a fyzické vyšetření významně pomáhají se stanovením předpokládané diagnózy. Dále se provádí laboratorní testy (jaterních funkcí, lipázy, amylázy), kompletní krevní obraz a rentgenové vyšetření. Ultrazvuk může detekovat žlučové kameny a CT vyšetření může vymezit strukturální změny orgánů. K detailnějšímu pohledu na orgánové struktury někdy lékař přikročí k magnetické rezonanci.

jak se bolesti žlučníku obvykle léčí?

Můžete mít žlučové kameny, ale v případě, že nemáte jiné komplikace, bolest žlučníku se obvykle neřeší. V případě, že měl pacient z dlouhodobého hlediska jenom jeden či dva žlučníkové záchvaty, obvykle se k léčbě také nepřistupuje a je doporučen pouze dietnější režim.  Při akutním záchvatu se nasazuje spíše symptomatická léčba léky proti bolesti.

Nejčastějším lékařským zákrokem je rozpouštění rázovými vlnami.

Pokud nic nepomáhá, přistupuje se k léčbě chirurgické. Na jejím konci je odstranění žlučníku nebo obstrukčních žlučových kamenů. Operace se nejčastěji provádí laparoskopicky – tedy pouze přes malé řezy v břiše. Situace si může někdy ale vyžádat rozsáhlejší operaci. Po operaci dochází k rychlé úlevě.

Těhotné ženy s problémy se žlučníkem se léčí stejně jako ženy, které těhotné nejsou.

Domácí léčba problémů se žlučníkem

Od bolesti žlučníku má pomáhat peprmint a jablčený ocet, přesto ale doporučujeme se před požitím poradit se svým lékařem. Změny ve stravě, zejména snížení konzumace tuku může snížit frekvenci výskytu kolik, nebylo však prokázáno, že dieta může pomoci rozpustit žlučové kameny. Káva a pravidelné cvičení může snížit výskyt onemocnění žlučníku a související bolesti žlučníku.

Sdílet.

Zanechat odpověď