Co všechno může bolest ucha znamenat?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolest ucha většinou sama časem odezní, ale pokud i po delší době nedochází ke zlepšení a máte vážnější příznaky, budete potřebovat pomoc od lékaře.

Většina lidí si myslí, že se bolest uší týká pouze dětí, ale lékařská praxe ukazuje, že velmi často postihuje i dospělá a to kvůli celé řadě různých příčin. Někdy můžou bolet obě uši, ale častější je situace, kdy je bolestivé pouze jedno ucho. Bolest mohou lidé popisovat jako tupou, řezavou nebo pálivou. Může se projevovat jen příležitostně nebo může být chronická.

Bolesti uší u miminek a dětí

Bolest uší u miminek a dětí jsou bohužel skutečností, se kterou se mnozí rodiče často setkávají. Odborníci odhadují, že se přibližně u 3 ze 4 dětí rozvine infekce v uchu, když vniknou do ucha nějaké tekutiny. Diagnostika přesné příčiny však může být přesto dost náročná.

Malá miminka a děti, které trpí infekcí v uchu mají tendenci být nervózní a podrážděné. Brečí a za uši se chytají nebo si je otírají. To je doprovázeno problémy se spánkem, bdění v noci, horečkou, nekoordinovanými pohyby a potížemi se sluchem. Pouze výjimečně dochází vlivem bolesti uší k absolutní ztrátě sluchu.

Občasné bolesti uší

Celá řada lidí trpí bolesti v uších a dočasným zhoršením sluchu v důsledku náhlých změn tlaku vzduchu ve svém okolí. Děje se to nejčastěji při cestování v letadle, autem nebo ve výtahu. Přesto, že se lidi obávají horších problémů, jen zřídka vede tento druh bolesti k trvalým problémům se sluchem. Snadnou pomoc můžou poskytnou žvýkačky nebo polykání naprázdno, které přinesou rychlou úlevu.

Dalším potenciálním spouštěčem bolesti uší je nadměrná produkce ušního mazu v uchu, které způsobuje tlak a následně bolest v uchu. Lidé, kteří se pokoušejí vyčistit maz z uší vatovými tyčinkami nebo jinými předměty tím velmi ohrožují své zdraví. Mohou totiž neúmyslně poškodit ušní bubínek a tlačit maz dál do ucha, kde už je velmi obtížné se jeho nadměrného množství zbavit. Nadměrné množství ušního mazu by mělo být diagnostikováno i odstraněno lékařem.

Co když vám praskne bubínek?

poslouchání hlasité hudby

Intenzivní bolest ucha doprovázená čirou nebo krvavou kapalinou z ucha můžou být projevy prasknutého bubínku. Prasknutí bubínku může být způsobeno zraněním v oblasti hlavy a krku, změnami tlaku až již na vzduchu nebo ve vodě, při infekcích nebo při častém přehrávání hlasitých zvuků.

Prasknutý bubínek je perforace v membráně, která odděluje vnitřní a vnější ušní část. Takovéto poškození tkáně je velmi bolestivé a může mít za následek dočasnou nebo trvalou ztrátu sluchu. Obvykle se tkáň ale uzdraví sama.

Bolest uší a související stavy

Chornická bolest ucha u dospělých může být spojena s dalšími příčinami – zvoněním nebo bzučením v uchu, které postihuje až 20 % lidí.

Některá bolest ucha může být takzvaně „stěhovavého“ původu. To znamená, že její příčina může být jinde v těle – v mozku, čelistech nebo hrdle, ale přesto se bolest projevuje v uchu. I když je to velmi vzácné, bolesti uší mohou být způsobeny také strukturálními změnami čelistí nebo zubů. Lidé s poškozením nebo poruchami čelistního kloubu mohou cítit tlak nebo plnost.

Jak předcházet bolesti uší

bolest ucha

Existuje celá řada způsobů, jak bolesti ucha předcházet. Vyvarujte se kouření a to i pasivnímu. Pokud jste alergici, snažte se vyhnout střetu s vašim alergenem – který může podráždit vaše dutiny a způsobit bolesti uší.

Lidé, kteří trpí bolesti ucha by se měli vyhnout hlasité hudbě, koncertům a jiným místům s hlasitým zvukem. Zvažte možnost zakoupit pár ucpávek do uší, abyste svoje uši i sluch co nejlépe chránili.

Pokud pravidelně navštěvujete plavecké bazény, mějte vždy s sebou zátkové chrániče sluchu.

Příčiny bolesti ucha

Bolest uší se může projevovat ve vnějším, středním nebo vnitřním uchu. Bolest uší může být způsobena buď zraněním, zánětem nebo infekcí. Nejčastější příčinou bolesti ucha je infekce středního ucha. Běžné příčiny jsou:

 • ušní infekce
 • změny tlaku vzduchu (například v letadle)
 • cizí předmět v uchu
 • šampon nebo voda, která zůstane v uchu
 • použití vatových tyčinek do uší

Méně obvyklé příčiny jsou:

 • děravý bubínek
 • artritida postihující čelist
 • infikovaný zub
 • kazy na zubech
 • ekzém v ušním kanálu
 • neuralgie nebo chronická bolest obličejových nervů

Příznaky bolesti ucha

Příznaky spojené s bolestí ucha závisí na příčině. Může se jednat o zarudnutí ucha, otoky uší, citlivost uší a výtok z ucha. Další příznaky jsou horečka, ztráta sluchu, závratě a pocit na zvracení (svět se vám točí před očima).

Nejvíce nebezpečné infekce uší jsou u dětí a miminek.

Že má dítě nějaký problém s uchem či ušima poznáte tak, že:

 • děti vypadají schvácené a podrážděné
 • děti si chytají nebo třou ucho
 • vysoká teplota
 • ztráta chuti k jídlu a neochota jíst
 • problémy se spánkem a neklid v noci
 • kašel a závratě
 • děti neslyší nebo hůře slyší

Jaké jsou možnosti léčby ucha

Způsob léčby závisí na příčině problémů. Může se jednat o léky proti bolesti a horečce vhodné pro věk pacienta (aspirin, ibuprofen apod.) Léčba může zahrnovat také teplé obklady a protizánětlivé léky. V případě zánětu středního ucha se podávají perorální antibiotika, záněty vnějšího ucha vyžadují antibiotické ušní kapky. Některé výzkumy však ukazují, že vliv antibiotik na infekce uší nemusí být vždy významný.

V lékárně vám mohou doporučit jiné, alternativní metody léčení než přímé podávání antibiotik. Různé oleje a výplachy uší, které pomohou zklidnit podráždění a uvolní ušní maz. Pozor ale na případy, kdy hrozí prasknutí bubínku. V takovém případě se nedoporučují žádné látky do uší vpravovat, protože může dojít k infekci hlubších částí ucha.

Jako ve většině případů i zde platí, že pokud problémy přetrvávají, přidávají se další příznaky nebo se celkově stav zhoršuje, je na místě okamžitá návštěva lékaře.

Sdílet.

Zanechat odpověď