Co pomáhá na bolest v krku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnes pro vás máme několik způsobů, jak uklidnit bolest a škrábání v krku.

Rychlá úleva

Bolest v krku může být první známka nachlazení, vedlejší účinek unavených hlasivek nebo i příčina vážnějších onemocnění.

Bez ohledu na to, co je příčinou, určitě hledáte způsob, jak najít celkovou úlevu a to rychle. Předtím, než vyhledáte pomoc odborného lékaře, můžete vyzkoušet několik následujících postupů.

Kloktání slané vody

Několik studií zjistilo, že pokud budete pravidelně několikrát denně kloktat slanou teplou vodou, může dojít ke snížení otoků a uvolnění hlenů. To pomáhá k vyplavení dráždivých látek nebo bakterií z hrdla.

pastilky a spreje do krkuPastilky a spreje do krku

Požívání kapiček proti kašli stimuluje produkci slin, což napomáhá k udržení vlhkosti v krku. Většina různých kapek však nejsou efektivnější než obyčejné bonbóny. Pokud hledáte opravdovou úlevu, vybírejte značky pastilek s protizánětlivou nebo znecitlivující přísadou, jako je mentol nebo eukalyptus (Halls, Antical apod.). Mějte ale na paměti, že tyto pastilky neléčí samotné nachlazení, ale pouze pomáhají tlumit akutní bolest. Jenom přípravky, které obsahují fenol (lokální antiseptikum), mají skutečné antibakteriální vlastnosti. Pokud je vaše onemocnění virového původu, opět budou pouze zmírňovat příznaky, ale nebudou léčit příčinu.

Sirup proti kašli

Dokonce i když nemáte kašel, sirupy proti kašli mohou pomoci zmírnit bolestivost v krku. Stejně jako pastilky, kapky nebo spreje zvlhčují sliznici a tím pomáhají poskytnout dočasnou úlevu od bolesti.

Mějte dostatek tekutin

Dostatečný příjem tekutin je základní faktor pro pomoc a úlevu od bolestí v krku. Zvláště pak při podrážděném nebo zaníceném krku. Lékaři je všeobecně doporučována taková hydratace (příjem tekutin), aby byla moč světle žlutá nebo čirá. To totiž pomůže udržet sliznice vlhké a lépe schopné bojovat proti bakteriím a dráždivým látkám.

Volbu toho, co budete pít, ponecháváme na vás. Voda bude vždy nejlepší (může být i chladná – vedou se spory o vhodnosti horkého čaje), ale můžete pít i něco sladkého – zředěné ovocné šťávy, nebo i slaného – tak často doporučovaná kuřecí polévka.

Pijte čajčaj s citronem

Pokud vám pití obyčejné vody nevyhovuje, uvařte si čaj. Teplý šálek bylinného čaje (nejlépe heřmánkového, šalvějového apod.) může znamenat okamžitou úlevu od akutní bolesti. Navíc některé nebylinné čaje – z černých, zelených nebo bílých lístků – obsahují antioxidanty, o kterých se říká, že posilují imunitu a zabraňují infekci.

Nezapomeňte si do čaje přidat lžičku medu, který má antibakteriální vlastnosti a samozřejmě můžete přidat i citron.

Kuřecí polévka

V mnoha babských radách můžeme často slýchat o účincích kuřecí polévky na nachlazení a obecně nemoci. Tento účinek kuřecí polévky můžeme přisoudit obsahu sodíku v bujónu – ten skutečně může mít protizánětlivé vlastnosti.

Polévka má ale i další výhody. Polykání jídla může být v době nemoci a nachlazení problematické a bolestivé kvůli otokům v krku. Tekutá strava v podobě polévky vám tak může poskytovat tolik potřebné živiny, které vaše tělo potřebuje pro boj s infekcí.

Hodně odpočívejte

Zaručeně nejlepším způsobem, který vám pomůže při bolestech v krku, je odpočinek. I v dnešní uspěchané době si najděte chvíli k odpočinku a spánku. Dobře odpočaté tělo se mnohem lépe vypořádá s průběhem onemocnění a rychleji zregeneruje.

Používejte zvlhčovače vzduchu

Když vás bolí v krku, to nejhorší co může být je sedět v místnosti se suchým vzduchem, který bude váš krk ještě více dráždit a všeobecně bude zhoršovat vaše příznaky. Jedinečným řešením tohoto problému je používání zvlhčovače vzduchu – ten naplní váš pokoj vlhkostí a dýchání tak bude jednodušší a příjemnější.

lžíce meduLžíce medu

Pokud potřebujete rychle zmírnit bolest v krku, můžete zkusit spolknout lžičku medu. Nejen, že příjemná konzistence medu uklidní a zvlhčí sliznice v krku, ale medu jsou přisuzovány také antibakteriální účinky.

 

Sdílet.

Zanechat odpověď