Bolest zubů a babské rady

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý tu bolest zná. Přijde najednou a nejde myslet na nic jiného. Člověk si nepřeje nic jiného, než jak se té bolesti zbaví. Ano, jedná se o bolest zubů. V tomto článku se budeme zabývat babskými radami, jak se takové bolesti zbavit.

Příčin vzniku bolesti zubů je hned několik. Nejčastější příčinou je zubní kaz, který se dostal do těsné blízkosti zubního nervu, nebo přímo do něj. Někdy může bolest zubů vyvolat i zánět dutin nebo problémy s lícními nervy, často také obnažené krčky, které pak způsobují citlivost na sladké, kyselé nebo studené podněty. Zkrátka příčin může být celá řada, takže návštěvy lékaře, nejlépe zubního, se stejně nevyhnete.

Ale co když bolest zubů přijde ve chvíli, kdy nemůžete navštívit zubního lékaře?

úsměv a zuby

Babské rady jak se zbavit bolesti zubů

V každé rodině se traduje hned několik rad, jak se bolesti zubů zbavit a přenášejí se z generace na generaci. Některé pomáhají, jiné méně, ale většinou jsou na přírodní bázi, což je vždy lepší, než prášky na tlumení bolesti, které zatěžují organismus.

Základem všech babských rad je omezení veškeré fyzické zátěže, takže pokud je víkend a zrovna pracujete na zahrádce, co nejvíce se šetřete a spíše relaxujte. Ale pozor na sluníčko. To dle našich babiček a prababiček bolest naopak zhoršuje.

Další častou radou jsou teplé nebo studené obklady. Vyndejte z mrazáku zamraženou zeleninu nebo speciální chladící polštářky a přikládejte je na tvář v místě bolesti. Pokud chlad bolest zhoršuje, zkuste naopak teplé obklady. Ručník namočte do horké vody nebo jej chvíli nechte nahřát na topení.

V souvislosti s bolestí zubů je také často zmiňován hřebíček (koření) pro svoje bolest tlumící účinky. Někdo radí si jej drcený nasypat do úst. Nejvíce však má pomáhat celý hřebíček skousnout na zubu, který bolí. Pokud došlo k malému zmírnění bolesti, je možné takto skousnout či rozkousat hřebíčků více. Bolest by měla za chvíli ustoupit. V lékárně také můžete najít hřebíčkový olejíček, který lze vatičkou na bolestivé místo nanést nebo jej naředit jako kloktadlo.

Pokud je bolest doprovázená zánětem tkáně v okolí zubu – dojde k červenání, otokům dásní či krvácení z dásní (v krajních případech se může vytvořit i píštěl), můžete použít čerstvou nebo sušenou bylinu šalvěje lékařské. Šalvěj se vyváří a poté se, podobně jako hřebíčkový olejíček, používá jako kloktadlo. Opět platí, že v lékárnách můžete najít šalvějový extrakt, který se po naředění s vodou, stává účinným kloktadlem. Obecné doporučení je kloktat vlažnou, nikoli studenou nebo teplou vodou.

Heřmánek tlumí bolest zubů

Z bylin je třeba zmínit také heřmánek. Jeho zklidňující a zánět tlumící účinky jsou využívány k celé řadě účelů. Heřmánkový vývar či extrakt se používá na obklady usnadňující hojení ran, relaxující koupele nohou, ale podobně jako šalvěj také jako kloktadlo.

Pomoci může také rozkousat křen či zázvor – to jsou ingredience, které báby kořenářky právem považovaly za zázračné všeléky.

Na závěr však musíme uvést skutečnost, že nejlepší léčbou je prevence. Nepodceňujte proto pravidelnou zubní hygienu a návštěvy u zubního lékaře. Tak se můžete bolesti zubů a babským radám zcela vyhnout.

 

Sdílet.

Zanechat odpověď