Bolest v lýtku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolesti lýtka jsou velmi časté u sportovců a běžců, ale můžou se objevit také u lidí, kteří nejsou příliš sportovně aktivní. Potom tyto bolesti souvisí s nevhodným držením těla, špatným došlapováním nebo přetížením kvůli nadváze či obezitě.
Jelikož jsou bolesti lýtka častější u sportovců, zaměříme se právě na ně a na bolesti lýtka způsobené běháním.

Bolesti lýtka při chůzi a běhání

Mezi pravidelnými běžci panuje čilá diskuze nad správným způsobem došlapování. Někteří doporučují došlap přes špičku, jiní přes patu, nejčastěji pak na celé chodidlo.

Došlap na špičku

běžecké boty a nohy běžceDošlap na špičku při běhání může způsobit právě bolesti lýtka. Při došlapu na špičku se nejvíce energie a zátěže přenáší právě na lýtko. Pokud pociťujete při běhu či chůzi lýtka, nejspíše došlapujete moc přes špičku. Přesto však je třeba došlapovat na špičku v případě, že chceme běžet co nejrychleji. Pokud máte lýtka dostatečně posílená, běhání přes špičku by vám nemělo způsobit žádné zdravotní komplikace.

Došlap na patu

Došlap na patu může způsobit bolest lýtka, ale také holeni. V běžné běžecké obuvi jsou paty vycpané zvláštní vrstvou na tlumení nárazů. Ta sice snižuje rizika zdravotních problémů způsobených nevhodným došlapováním, ale zároveň může vést k oslabení svalstva nohou.

Při chůzi v méně vycpaných botách nebo na boso pak můžete rychle začít pociťovat bolesti svalstva nohou – svalů lýtek a holení.

Je proto dobré běžecký trénink doplnit o běh či chůzi naboso, nebo v botách s rovnější a nevycpanou podrážkou.

Došlap na plochu chodila

běžci závodníciV dnešní době od trenérů a běžců nejvíce slýcháme, že při běžném rekreačním běhu bychom měli došlapovat na celé chodilo. Energie dopadu se pak nejvíce rozprostře a riziko úrazu nebo přetížení je tak eliminováno.

Rekreační běžci by tak měli držet mírný předklon a nohy „klást pod sebe“.

Bolest svalů lýtka

Výše jsme si popsali bolesti lýtkových svalů, které se nejčastěji objevují u běžců. Stejnými bolestmi však může trpět kdokoli jiný, i když pravidelně nesportuje a neběhá.

běžecká obuSvalové bolesti lýtka jsou většinou způsobené nevhodným držením těla, obuví nebo nevhodnou polohou chodidla při došlapu. V lýtku pak můžou bolet nejenom svaly, ale také šlachové úpony.

Někdy může být viníkem bolesti lýtka i zánět. Ten nemusí vždy znamenat infekci bakteriemi, ale může být i nemikrobního charakteru.

Pozor na trombózu

Žilní trombóza je velice zákeřné a silně geneticky podmíněné onemocnění žil, při němž se v žilách tvoří drobné sraženiny. Tyto mohou vést až k život ohrožujícím stavům. Pokud tedy trpíte dlouhodobou silnou bolestí lýtka i v klidu, je nezbytně nutné navštívit lékaře pro vyloučení trombózy.

Pálení lýtka a lýtkových svalů

Pálení lýtka společně se zarudnutím a vyšší teplotou tkání může být projevem postižení nervů. Tato zdravotní komplikace bývá často spojená s cukrovkou.

Bolesti a křeče v lýtkách

Pokud trpíte bolestmi a křečemi v lýtkách i v klidu, mimo jakoukoli námahu (například ráno při probuzení nebo večer při usínání), může se jednat o nedostatek vápníku a hořčíku. Začněte pravidelně konzumovat tyto látky buď v pravidelné stravě nebo jako potravinové doplňky. Pokud se po čase nedostaví zlepšení, neváhejte s návštěvou lékaře.

Přeji vám zdravý, aktivní pohyb bez bolestí.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď