Bolest v krku při polykání

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je bolest v krku něco s čím by měl jít člověk k doktorovi? Kdy se ještě jedná o „běžnou“ chorobu a kdy už to může být vážné?

Bolest v krku při polykání určitě není něco, s čím by bylo potřeba hned běžet k doktorovi. Je to častý průvodní jev nachlazení nebo chřipky. Pokud je však doprovázena horečkami a hnisavými čepy, domácí léčba už určitě stačit nebude.

Bolest v krku bakteriálního původu

Bolest v krku vás může někdy doprovázet i celé dny bez toho, aby se rozvinula do angíny nebo kašle. Každý lékař nebo zdravotní sestra vám poradí něco jiného. Někteří říkají teplo – je potřeba, aby se tělo s bakteriemi nebo viry vypořádalo, jiní říkají chlad, aby se tlumil zánět.

Na bolest v krku určitě nepomůže lízat zmrzlinu, ale pít po litrech horký čaj určitě také není zrovna nejlepší. Lidové medicíny většinou doporučují slivovici s medem a citronem. Přírodnější cestou pak je pít zázvorový čaj, uvařený nastrouháním a vylouhováním kousku kořene. Pro zjemnění chuti je dobré přidat citron a med. Takovýto vlažný čaj je pak dobré po troškách popíjet celý den. Čím více bude zázvor pálit, tím lépe.

Pro posílení antibiotického účinku kterékoli léčby je dobré konzumovat drcený česnek. Pokud ho nezvládnete jíst samotný, můžete přikusovat chléb.

Když bolest v krku způsobilo něco vážnějšího

Mezi vážnější onemocnění, jichž je bolest v krku příznakem, patří angíny a nejhorší variantou je rakovina. Hnisavou angínu již domácí medicínou nejspíš nezvládnete a bude třeba zajít za doktorem, aby nasadil antibiotickou léčbu.

Co se týče rakoviny, lze doporučit snad jen prevenci. Vyvarujte se kouření a požívání jiných tabákových výrobků. Určitě škodí také nadměrná konzumace alkoholu.

Pocit váznutí a knedlíku v krku

Pokud u vás dlouhodobě přetrvává pocit váznutí a „knedlíku“ v krku doprovázený obtížným až bolestivým polykáním, je naprosto nezbytné co nejdříve navštívit lékaře. Může se jednat o horší virovou infekci, ale může jít také o vážné problémy s jícnem.

Kdy tedy vyhledat lékařskou pomoc?

Obecně se dá říci, že kdykoli, kdy potíže přetrvávají delší dobu (v řádech týdnů). V případě akutních onemocnění pak když je bolest v krku doprovázená vysokými horečkami, obtížemi s polykáním, na které nepomáhají běžné spreje a pastilky, když jsou oteklé uzliny na krku a nebo když jsou vidět v krku hnisavé čepy.

Přeji pevné zdraví.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď