Bolest v krku při polknutí, poznejte ji i její příčiny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte problémy se ztuhlým krkem, které se později rozšířili v bolest při polykání jídla? Mnoho výzkumníků uvádí, že je velmi obtížné diagnostikovat přesné příčiny pro chronické bolesti v krku a obtíže při polykání.

V některých případech může bolest v krku setrvávat u člověka i více než 3 měsíce.

S tímto problémem se setkávají všechny věkové generace a hlavní důvod pro tuto bolest mohou pocházet z mnoha různých míst na krku – svalů, žláz, kostí a tkání.

Některé příčiny mohou být úrazového charakteru nebo způsobené bakteriálním onemocněním či infekcí. Pokud bolest zasahuje i nervy v oblasti k krku, pociťujete vystřelující bolest, brnění a bolestivost v místě, kde je lokalizována svalová křeč s urputnou bolestí.

Mají nějakou souvislost bolest krku a potíže s polykáním?

Jednou z hlavních příčin pro bolest v krku při polykání jsou infekce nebo bolesti zubů. Mezi další příčiny patří zvětšení lymfatických uzlin a problémy s mandlemi.

Na základě výzkumů patří mezi nejčastější příčiny poranění krku, jizvy v krku, záněty ucha, chřipka, horečka, kašel, žaludeční reflux a další. Tento typ bolestí je obecně kvůli alergické reakci, která musí být vyřešená co nejdříve.

Nejlepší je aplikovat nahřívací podložku nebo ledový obklad ve chvíli, kdy poprvé pocítíte bolestivost při polykání jídla. Nejlepší domácí léčbou je dát si horkou sprchu, protože to sníží vaši bolest a do určité míry uleví od zánětu.

vyšetření krkuSymptomy a diagnóza

Indikace jako bolest v krku při polykání se může rozvinout v řadu jiných zdravotních problémů a komplikací, je tedy dobré a doporučené navštívit lékaře co nejdříve, ideálně pokud problémy přetrvávají více než jeden či dva dny.

Pečlivě sledujte své příznaky, protože bolest v krku může mít mnoho příčin i důsledků a pokud uvedete lékaři přesné informace, získá lepší pohled na diagnózu vašeho problému. Přesné určení diagnózy je pro stanovení správné léčby naprosto kritické.

Mezi časté symptomy provázející bolest při polykání jídla patří:

  • jednostranná bolest při jezení
  • bolest hlavy a uší
  • bolest v horní polovině zad
  • ztuhlost

Neváhejte tedy s návštěvou lékaře, než začnou být bolesti nesnesitelné. Lékař s největší pravděpodobností provede vyšetření krve (krevní obraz), odebere krční kultury (vatičkou setře povrch tkání v krku), kulturu slin, podívá se do krku a prohmatá krční uzliny. Tyto kroky jsou nezbytné k tomu, aby zjistil, jaké bakterie či viry mají vaši bolest v krku na svědomí.

pastilky na škrábání v krkuNejlepší možnosti léčby při bolestivém nebo problematickém polykání

Na základě diagnózy určí lékař, jaká antibiotika budou vhodná pro léčbu a napíše vám lékařský předpis. Léčbu antibiotiky lékaři často doplňují různými doporučeními pro výplachy úst (kloktání) – nabízí se buď šalvěj lékařská (kloktadla na přírodní bázi) nebo jiná, více či méně chemická kloktadla. V některých případech bývají bolesti v krku tak urputné, že bez předchozí úlevy v podobně kloktání nejde antibiotikum v podobě prášku ani spolknout.

Na základě vašeho skutečného stavu (subjektivně) může lékař předepsat také prášky pro snížení horečky nebo nějaké spreje, které uleví od zánětu a sníží otoky. Pokud jsou infekcí zasaženy i mandle, doporučuje se mandle chirurgicky odstranit.

Nezapomeňte na to, že v případě špatné životosprávy se mohou tyto problémy snadno vrátit nebo je jejich léčba komplikovaná a zdlouhavá. Dodržujte proto správnou životosprávu – jezte zdravé jídlo, pohybujte se často na čerstvém vzduchu (pro posílení imunity), mějte dostatek pohybu, příjem vitamínů a hlavně dostatek spánku. Čas na odpočinek a regeneraci je pro vaše tělo kritický.

Sdílet.

Zanechat odpověď