Bolest prsou

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Příčin bolesti prsou u žen je hned několik. Ne vždy je třeba se znepokojovat, že se jedná o nějakou zákeřnou nemoc, nicméně nic nepodceňujte a v případě, že bolesti neustávají, je na místě návštěva odborného lékaře.

Nejčastějších viníků je hned několik. Bolesti prsou jsou připisovány hormonům zejména v období před menstruací, podprsenkám, ale také vašemu jídelníčku.

bolest prsouBolest prsou týden před menstruací

Tato bolest je u žen poměrně běžná a může je provázet celý život. Někdy jsou bolesti mírné, že nejsou ani pociťovány, v některých případech se jedná o velmi silné bolesti, které znemožňují normální chůzi a nějaké prudší pohyby vůbec nepřipadají v úvahu.

Příčinou této bolesti je změna hladiny estrogenu a progesteronu v těle. Pokud ženu tyto bolesti provázejí, většinou skončí až s menopauzou. Lze je však potlačovat a v některých případech zcela eliminovat. Někdy pomáhá antikoncepce. Pokud se jejímu užívání žena brání, lékař většinou předepisuje léky na bázi paralenu, acylpyrinu nebo brufenu. Pomáhají také výživové doplňky a léky s vyšším obsahem hořčíku.

Pro vyznavače přírodní léčby je možná konzumace některých čajů, například měsíčkového nebo kontryhelového.

Bolest prsou kvůli podprsence

Výběr vhodné podprsenky je něco, co by žádná žena neměla podceňovat. Nevhodně zvolená velikost může vyústit až k bolestem prsou. Zvláště dívky ve vývoji by měly měnit podprsenky v řádech týdnů až měsíců.

Košíčky nebo drátky v nevhodně zvolené podprsence mohou způsobit velmi nepříjemné bolesti. Pokud podprsenka škrtí nebo tlačí, je na místě nákup nové. Prsa v podprsence musí mít při běžných aktivitách volný pohyb nahoru a dolů, ale zároveň musí poskytovat dostatečnou oporu.

Pokud je žena sportovně aktivní, je velmi důležité soustředit se na správný výběr sportovní podprsenky. Ty jsou většinou elastické, příjemné a je třeba dbát na to, aby nikde neškrtila a zároveň aby nebyla příliš volná. Volný pohyb prsou při běhu nebo jiné sportovní aktivitě může vést k bolesti.

podprsenka ženyCysty v prsou

Diagnózy jako fibrocystická prsa znamenají to, že se v prsní tkání objevují uzlíky naplněné tekutinou – tedy cysty. Ty se projevují právě zvýšenou bolestivostí před menstruací a provází ženu celý život až do obdobní menopauzy. S věkem mají většinou tendenci se zhoršovat.

Bolesti prsou provázející cysty v prsou se většinou zhoršují v období, kdy dochází k hormonální nerovnováze v těle ženy. Většinou tedy v období před menstruací, v období stresu, ale také například během těhotenství.

Pomocí pokud trpíte na cysty v prsou, může podle některých studií pomoci snížení konzumace kofeinových nápojů (zejména kávy, coly, kakaa nebo čokolády). Nošení kvalitní podprsenky, zdravé jídlo a pravidelný zdravý pohyb může také od této bolesti pomoci ulevit.

Bolesti prsou v těhotenství

Vlivem hormonů se prsa v těhotenství mohou zvětšovat, což může způsobit bolest nebo pocity pnutí. Nezapomeňte, že při zvětšení prsou je třeba také vyměnit podprsenku za větší, která bude dobře sedět, nebude tlačit a zároveň bude umožňovat volný pohyb prsou.

Zánět prsou, prsní žlázy

Zánět prsou často postihuje těhotné a kojící ženy, ale může se objevovat i mimo těhotenství či kojení a v některých případech může zánět prsu postihnout i muže.

Nejčastější příčinou zánětu prsou (zánětu prsní žlázy) je právě období těhotenství, kojením nebo odstavení dítěte. Toto onemocnění je velice časté a postihuje až třetinu žen. Je způsobeno většinou bakteriální infekcí a objevuje se nejčastěji v třetím týdnu kojení.

Většinou není důvod k přerušení kojení, naopak kojením je možné odstranit překážku v mlékovodu.

Bolest prsních svalů

Příčnou bolesti prsou může být také bolest svalů. Ta může vystřelovat od mezižeberních svalů. Může být takto průvodním jevem problému s páteří nebo přetížení prsních svalů.

Rakovina prsu

Rakovina prsu je nejhorší možností příčiny bolesti prsu. Zároveň však také nejméně obvyklou. Většina druhý rakoviny prsu totiž nezpůsobuje bolestivost.

 

Sdílet.

Zanechat odpověď