Bolest pod pravým žebrem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolest pod pravým žebrem může mít celou řadu příčin a můžou ji provázet různé další příznaky. Právě podle dalších příznaků lze lépe poznat nějaké onemocnění.

Bolest pod pravým žebrem je často nepravidelná. Způsobena bývá většinou přetížením svalstva v dané oblasti. V takovém případě obvodní lékař bolest vyšetří a posoudí možnosti dalšího vyšetření nebo léčby.

Někdy bývá bolest pod pravým žebrem tak silná, že znemožňuje dýchání. Pokud není provázená dalšími komplikacemi (například trávícího traktu) a spíše ji doprovází bolesti v dalších oblastech kolem páteře, jedná se nejspíše o problém způsobený svaly a obratly. Zejména se jedná o příznaky typu bolesti zad v kříži, bolesti pravé strany zad a bolesti beder. Léčba je ve většině případů rehabilitacemi, cvičením, plaváním v bazénu nebo lázněmi. Léčí se takto i například blokády kloubu mezi hrudním obratlem a žebrem.

Onemocnění vnitřních orgánů provázené bolestmi pod pravým žebrem

Žlučníková kolika (žlučníkový záchvat)

Toto onemocnění se projevuje nevolností, zvracením a nesnesitelnou bolestí v pravém podžebří. Bolest může vystřelovat až do celého břicha. Žlučníkový záchvat provází říhání, zvracení, pocit žluče v ústech a zažloutlá oční bělma.

Zánět žlučníku, zánět žlučových cest

Ten se projevuje vysokými horečkami, zimnicí, třesavkou, nevolností až zvracením. Léčba spočívá především v klidu na lůžku a přikládáním chladivých obkladů. Jako léky se podávají antipyretika, antibiotika, lékař doporučuje dietu. V krajním případě je třeba chirurgické řešení.

Jaterní nedostatečnost

Nejprve se podívejme na problém překrvení jater. K tomu může docházet i po výrazné námaze u netrénovaných lidí. K překrvení jater také dochází při srdečních selháních.

Dále rozeznáváme akutní lehání jater, vyvolané například hepatitidou (lidově žloutenkou), různými otravami, srdečním selháním, nádorovým poškozením nebo ztukovatělostí jater. Mezi problémy chronického selhání jater patří cirhóza (uzlovitá přestavba jater), vznikající nedokonalým zhojením jaterních buněk, které se stanou vazivem (jizvami).

bříško ženySlinivka břišní

Atypicky se problémy slinivky mohou projevit i na pravé straně. Bolest slinivky totiž často vystřeluje do periferních oblastí. Problémy se slinivkou se mohou projevovat zvracením bez úlevy, napětí břišní stěny a šokem. Někdy dochází ke škytání, zástavě plynů nebo stolice. Člověk se cítí schvácený, má zrychlený tep a zrychlený dech. Objevuje se horečka. V některých případech i poruchy chování.

Zánět slepého střeva

Slepé střevo se nachází v pravém podbřišku, u některých lidí se však může nacházet i přímo pod játry. Pokud by se v případě bolesti pod pravým žebrem jednalo o zánět slepého střeva, projevovali by se bolesti kolem pupku, pocity na zvracení, zvracení, teploty kolem 37,5 stupňů, zrychlený tep, zácpa, nadýmání, nechutenství, citlivost břicha na dotek. Úlevu naleznete při lehu na záda s pokrčenými koleny.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď