Bolest paty při došlápnutí

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pokud vás začne bolet pata při došlapu, první co vás napadne je ostruha patní kosti. Existuje však řada jiných původců této bolesti.

Ostruha patní kosti

Určitě jste tento pojem už slyšeli, ale málokdo přesně ví, co ostruha patní kosti znamená. samozřejmě kromě těch, kteří patní ostruhou trpí.

Tak tedy jedná se o kostěný výrůstek nebo jakési zpevnění svalových a vazových úponů ke kosti paty. Tento problém je jakási obranná či kompenzační reakce organizmu na přetížení. To může být způsobeno vyšší hmotností člověka, špatným obutím nebo špatným postavením nohy.

To co vás při ostruze patní kosti bolí není ostruha samotná, ale svalové a vazové úpony, které jsou v této části přetížené.

Jak poznat ostruhu patní?

Ostruhu patní poznáte tak, že když ráno vstanete, prvních několik došlápnutí na patu vás bolí (rozhýbání). Stejně tak, pokud máte sedavé zaměstnání, ozve se bolest paty poté, co se po dlouhém sezení rozejdete. Pokud toho přes den nachodíte nebo naběháte opravdu hodně, můžou se bolesti ozvat i večer, v klidu.

Jak vás lékař vyšetří?

Lékař vždy přistoupí k rentgenovému vyšetření (RTG). Tím zároveň vyloučí i jiné příčiny bolesti paty – zlomeniny apod.

Jak se ostruha patní léčí?

Jelikož je ostruha patní kosti problémem nadměrného zatížení, nejdůležitější je této kosti odlehčit. Sami si pomůžete tím, že začnete nosit „ortopedické“ boty, které lépe podporují přirozené postavení chodidla při chůzi.

Nohy v podpatcíchK dalšímu odlehčení může sloužit měkká podložka pod patu (dají se koupit) nebo můžete změnit výšku podpatku.

Určitě je dobré udržovat patu v teple. Masážní vaničky lze tedy více než doporučit. Na noc můžete také aplikovat různé masti a gely – buď proti bolesti nebo antirevmatika.

Je možné, že vám lékař předepíše rehabilitace. V krajních případech přistoupí k obstřiku. Operativní řešení je spíše výjimečné.

Jak ostruze patní předejít?

Noste kvalitní, v ideálním případě ortopedickou obuv. Odlehčete patě různými výstelkami. Na místě je určitě také snížení hmotnosti v případě nadváhy či obezity.

Když viníkem bolesti v patě není ostruha

Existuje možnost, že bolest paty při došlapu není způsobena ostruhou patní kosti, ale zcela jinou příčinou. Někdy může být na vině nadbytek kyseliny v močové v krvi. Ten způsobuje nejen onemocnění DNA, ale také bolesti periferií – zejména dolních končetin. Většinou bolesti palců, ale v některých případech i bolesti chodidla – nártních kůstek nebo paty.

V případě, že bolest vystřeluje do lýtka, může se jednat jak o svalové přetížení, tak o trombózu – srážení krve v žilách. Jelikož trombóza je výrazně genetické onemocnění, je třeba na tuto diagnózu myslet, pokud se vyskytuje ve vaší rodině.

Někdy je bolest paty problémem celkového držení těla. Potom je na místě cvičení, při kterém dochází k stabilizaci postoje a symetrického rozložení váhy a zatížení v těle a tedy i dolních končetinách.

Přeji chůzi bez bolestí.Prsty u nohou na pláži

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď