Bolest očí

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Může se za běžnou únavou očí  skrývat i nějaké závažné onemocnění? Jak se o oči nejlépe starat, aby nám kvalitní zrak vydržel co nejdéle?

Zrak se u řady lidí progresivně zhoršuje většinou z genetických příčin. Pokud oba rodiče nosí brýle, je vysoká pravděpodobnost, že i jejich dítě bude trpět krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Někdy se však k zhoršujícímu zraku přidá i různě intenzivní bolest očí.

Bolest očí podle vašeho zaměstnání

Je přirozené, že člověka bolest oka nebo očí čas od času sužuje. Zvláště pak, pokud celý den zírá do monitoru. Existují ale také manuální procese, při kterých můžou oči trpět. Například prašné provozy nebo provozy, kde se pracuje s chemikáliemi, které se šíří v ovzduší formou aerosolu.

hnědé okoBolest očí a klimatizace

V klimatizovaných prostorách – kancelářích i autech, můžou oči trpět více, než myslíte. Pokud klimatizace cirkuluje pouze vzduch zavřený uvnitř, postupně klesá vlhkost vzduchu a to se může nepříznivě projevit i řezáním očí. Pokud už musíte v takovém prostoru být, doporučuji pravidelnou aplikaci zvlhčovacích očních kapek. To platí také pro sedavá zaměstnání, která dlouho sedí před obrazovkami.

 

Bolest očí a jejich onemocnění

Zánět spojivek

Nejčastějším onemocněním postihujícím oči je zánět spojivek. Bakterie, které se usazují na povrchu oka jsou pravidelný mrkáním a slzami postupně vyplavovány ven. Pokud však dlouho upřeně hledíte a méně mrkáte, může dojít k zánětu spojivek. Ten se projevuje zarudnutím očí a jejich bolestí. Oční lékař vám většinou předepíše čistící nebo antibakteriální kapky a dá vám pokyn, ať oči šetříte.

Šedý zákal

Příčiny vzniku šedého zákalu zatím lékařům nejsou známy. Dle statistik jsou však přirozeným doprovodním jevem stárnutí, protože se objevují zejména u starších lidí. Jedná se o postupnou ztrátu průhlednosti oční čočky. Postupuje pomalu, bez dalších příznaků. Pacienti nepociťují bolest ani jiné doprovodné jevy. Je nutno také zmínit, že významný vliv na rozvinutí šedého zákalu má genetika.

Zelený zákal

Zelený zákal je velmi zákeřné onemocnění. Na jeho počátcích se nijak neprojevuje ani pacient nepociťuje žádné problémy. Zelený zákal, odborně nazývaný glaukom, je onemocnění, při kterém postupně odumírá zrakový nerv a může dojít i k naprosté ztrátě zraku (záleží na postupu onemocnění).

Ječné zrno

Ječné zrno je vlastně zánět tkáně na víčku. Léčí se podáváním antibiotických kapek či mastiček. S tímto zdravotním problémem není většinou třeba navštěvovat lékaře. I pokud ječné zrno neléčíte, většinou se po čase samo zahojí. Pokud je však ječné zrno doprovázené ostrou řezavou bolestí, s návštěvou očního lékaře nemeškejte.

Pečujte o své tělo i o svůj zrak, ať vám dlouho a dobře souží.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď