Bolest na hrudi: 12 možných příčin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

První co vás napadne, když se objeví bolest na hrudi, je infarkt. Určitě to není něco, co by bylo radno podceňovat. Podívejme se na několik možných příčin, které bolest na hrudi může být.

Až čtvrtina populace zažívá bolest na hrudi, která nesouvisí se srdcem, ale je způsobena problémy jiných orgánů – plícemi, svaly, žebry, nervy nebo jícnem. Některé stavy mohou být život ohrožující, jiné jsou pouze průvodním jevem jiných, méně závažných onemocnění. Návštěvou lékaře ale nikdy nic nezkazíte.

Bolest na hrudi se může objevit kdekoli od oblasti krku až k horní části břicha. Nejčastější typy bolesti jsou:

 • Ostrá bolest
 • Tupá bolest
 • Pálivá bolest
 • Tlak
 • Bodavá bolest
 • Pocit silného stlačení

Nejprve se pojďme podívat na nejznámější příčiny bolesti srdce – srdeční problémy.

Problémy se srdcem jako příčina bolesti na hrudi

Ne vždy se při bolesti na hrudníku jedná o problémy se srdcem, přesto se podíváme na možnosti:

Koronární arteriální onemocnění (CAD)

Jedná se o ucpání srdečních cév, to snižuje krevní průtok a proudění kyslíku do srdečního svalu. Tato bolest bývá známá jako angina (mezi lidmi známá „angina pektoris“). Jedná se o příčinu která obvykle nezpůsobuje trvalé poškození srdce. Může být však indikací, že někdy v budoucnu jste kandidátem na srdeční záchvat (infarkt). Bolest na hrudi často vystřeluje do ruky, ramene, čelisti nebo zad. Provází ho pocit tlaku, svírání. Spouštěče jsou nejčastěji cvičení, přílišné rozrušení nebo naopak naprosté uklidnění při odpočinku.

infarkt myokardu

Zdroj: Pixabay.com

Infarkt myokardu (srdeční záchvat)

Infarkt myokardu je nejrozšířenější a obecně nejznámější onemocnění srdce (spíše akutní stav). Dochází ke snížení průtoku krve v srdečních cévách – buňky bez kyslíku umírají – srdeční sval se umrtvuje a nemůže tak vykonávat správně svou činnost.

Infarkt myokardu je velmi podobný angíně, srdeční záchvat je však těžší, provází ho drtivá bolest uprostřed nebo na levé části hrudníku, která nepolevuje v odpočinkové poloze. Dalšími průvodními jevy je studený pot,  nevolnost, dušnost a slabost.

Myokarditida

Kromě bolesti na hrudi může tento zánět srdečního svalu způsobit horečku, únavu, rychlý srdeční tep a potíže s dýcháním. Fyzicky nedochází k žádné blokádě cév. Příznaky myokarditidy se však velmi podobají příznakům infarktu.

Perikarditida

lidské srdce cévy

Zdroj: Pixabay.com

Tento zánět či infekce postihuje srdeční obal – perikard. Bolest se velmi podobá bolesti při angíně. Průvodním jevem často bývá trvalá ostrá bolest podél horní části krku a ramenního svalu. V některých případech se zhoršuje, když dýcháte, polknete jídlo nebo ležíte na zádech.

Hypertrofická kardiomyopatie

Toto genetické onemocnění způsobuje nadměrný růst šířky stěny srdečního svalu. V některých případech to vede k problémům s krevním průtokem. Projevuje se zpravidla bolestí na hrudi a dušností při cvičení. Po čase se může objevit selhání srdce způsobené tím, že je pro příliš rozšířené srdce obtížné dále pumpovat krev. Dalšími příznaky mohou být nevolnosti, motání hlavy, omdlévání a podobné symptomy.

Prolaps mitrální chlopně

Častěji známý jako problém s nedomykavostí chlopně. Mezi hlavní příznaky patří únava, zvláště při námaze. Dále se může objevovat dušnost, v pokročilých stádiích i v noci. Dalšími provázejícími problémy jsou:

 • bolest na hrudi
 • pocit bušení srdce
 • otoky kotníků
 • poruchy vědomí
 • nevolnost

 

Sdílet.

Zanechat odpověď