Bolest lokte

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jste po úrazu a už delší dobu vás bolí loket? Nebo u vás k žádnému úrazu nedošlo a přesto vás bolest lokte trápí? Čtěte dál a možná naleznete příčinu.

Bolest lokte po úrazu

V případě, že vašim úrazem byla zlomenina, může vzniknout určitá nerovnost kloubu. Ta se v průběhu času projeví bolestí. Tato nerovnost může dlouhodobě způsobovat také vyšší opotřebení kloubu.

Pokud jste si úrazem způsobili poranění vazů a nešli jste k doktorovi nebo váš ošetřující lékař toto zranění nerozpoznal, může vzniknout nestabilita loketního kloubu. Ta se projevuje bolestí a ztratíte v této ruce sílu.

Kulturisti pozor! Pokud se u vás začne projevovat bolest v lokti při ohýbání horní končetiny, které předcházela ostrá bodavá bolest na dolní části bicepsu, mohlo dojít k utržení dolního úponu šlachy bicepsu. Tuto komplikaci poznáte také změněným tvarem svalu v místě problému.

Bolest lokte, které nepředcházel úraz

Velmi známý stav spojený s loktem je tzv. tenisový loket. Ten se projevuje bolestí při pohybu lokte, ale také při pohybu prstů a dlaně. S tímto problémem se můžete setkat u sportovců a pracovníků, kteří horní končetiny dlouhodobě přemáhají, ale také paradoxně u lidí se sedavým zaměstnáním – v případě, že horní končetiny mají dlouhodobě nevhodnou pozici (například nepoužíváte ergonomickou klávesnici).

Tenisový loket je vlastně přetížení natahovacích svalů. Pokus si sami chcete zkusit potvrdit tuto diagnózu, natáhněte ruku hřbetem ruky vzhůru a stiskněte sval, který vede na horní části ruky (taková ta boule). Jedná se o sval, který pomáhá přitahovat prsty a dlaň. Pokud pocítíte velkou bolest, jedná se nejspíše o tenisový loket. Přesto doporučuji návštěvu lékaře. Další možností je zvednout zápěstí a natáhnout prsty proti odporu.

loketní kostiPokud jsou viníkem bolesti lokte úpony, jedná se o entezopatii (jinak řečeno bolest úponových šlach), kterou lékaři v případě lokte odborně nazývají epikondylitida. Ta se dělí právě na výše zmíněnou epikondylitidu radiální = tenisový loket, nebo epikondylitidu ulnární = golfový nebo oštěpařský loket. Zde jsou přetížené svaly ohýbačů – bolest je na malíkové straně lokte.

 Jak se bolest lokte léčí

Většina běžných bolestí lze léčit poměrně konzervativním způsobem. Léky na uvolnění svalů a rehabilitací s klidovým režimem. Většinou vám lékař ruku i nějak obváže.

Pokud však dojde k větším nerovnostem kloubu (typicky po úrazovém stavu), je třeba řešit polohu kloubu operativně. Při té vám lékaři natočí kost správně, aby nedocházelo k artróze.

V případě, že dojde k utržení šlachy bicepsu, je nutné přišití šlachy.

Rehabilitace je také velmi důležitým faktorem léčení. Váš ošetřující lékař vám poradí, jakým způsobem je třeba rehabilitovat nebo vám předepíše či doporučí příslušné rehabilitace. Ty určitě nepodceňujte.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď