Bolest krční páteře

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nejčastější bolestí u dospělých lidí je bolest krční páteře. Často nebývá spojená jen se sedavým zaměstnáním, ale souvisí také s nevhodnou výškou polštářů nebo držením těla.

Bolest krční páteře je někdy náhlá, bodavá, ale ve většině případů bývá pravidelná a chronická. Často ji doprovází bolest hlavy, někdy vystřelující i do horních končetin. Bolest sama o sobě vás upozorňuje, že je něco ve vašem životě, co byste měli změnit.

Vrzání a praskání v krční páteři

Pokud při otáčení hlavou nebo nějakém procvičování krční páteře cítíte vrzání, praskání nebo přeskakování, může se jednat o chronický problém, který je třeba řešit. Nejlepším řešením je pravidelné procvičování a posilování krční páteře.

Procvičování krční páteře

V případě, že máte sedavé zaměstnání nebo trpíte špatným držením těla (lidově „hrbíte se“), je na místě začít s pravidelným cvičením a protahováním. Nelekejte se. Nemusíte si nutně představit zpoceného kulturistu před zrcadlem.

Na procvičení krční páteře existuje mnoho jednoduchých cviků, které zvládnete klidně i při práci. Stačí si vytvořit nový, pozitivní návyk v několika jednoduchých pohybech hlavou.

Točení hlavou je nesmysl.

Bez ohledu na to, co vás učili při tělesné výchově, točení hlavou kolem dokola není zrovna nejlepší způsob, jak procvičit krční páteř. Nehledě na to, že u mnoha lidí spíše vyvolává závratě.

1. cvik – poklona/záklona

Skloňte hlavu a přitiskněte se bradou co nejvíc k hrudníku, nevadí, když úplně nedosáhnete. Můžete si pomoci i rukami.

V druhé fázi hlavu zakloňte při současném držení rovné páteře co krajní polohy. Opět si můžete trochu pomoci – palci mírně zatlačte do brady.

2. cvik – hlava na stranu

Uvolněte se v ramenou a nakloňte hlavou co nejvíce uchem k ramenu. Pokud se nakláníte napravo, položte dlaň pravé ruky na levé ucho a mírně zatlačte. Stejný pohyb opakujte pro druhou stranu.

3. cvik – půlměsíce

Berte ramena jako hranice, překloňte hlavu a opisujte půlměsíce od ramene k rameni. Soustřeďte se na to, aby svaly krční páteře co nejvíce „táhly“. Stejný pohyb opakujte při záklonu.

4. cvik – zvědavec

Tento cvik se velice těžko popisuje. Uvolněte ramena a co nejvíce natáhněte krk směrem dopředu, potom šikmo doleva a doprava. Střídejte směry.

5. cvik – protitah

Chytněte se oběma rukama za hlavou a pokoušejte se o záklon. Zároveň se záklonu snažte rukama zabránit. Držte takto po několik vteřin a pak tlak uvolněte.

Naučte se tyto cviky provádět kdykoli si jen vzpomenete. Například když odcházíte na cigaretu, na toaletu nebo kdykoli dokončíte nějaký delší blok práce.

Cervikokraniální syndrom

Pozor na bolest hlavy. Takto se totiž může projevovat tzv. cervikokraniální syndrom. Jedná se o bolesti hlavy způsobené krční páteří. Pokud se hrbíte, máte sedavé zaměstnání nebo jste utrpěli nějaký úraz krční páteře, cervikokraniální syndrom vám může přivodit časté bolesti hlavy.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď