Bolest jater

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolí vás v pravém podžebří? Viníků může být hned několik, ale nejčastějším viníkem jsou právě játra.

Taková bolest může být krátkodobá, po jídle, po sportu, po požití alkoholu, někdy může přecházet až v bolest chronickou. Pokud je bolest velmi intenzivní a přetrvává i po odpočinku v relaxační poloze, určitě je na místě navštívit lékaře.

Možných zdravotních problémů spojených s bolestí jater je hned několik.

Bolí vás játra při sportu?

Překrvení jater při sportu může vést ke jejich krátkodobému zvětšení a tedy bolesti. Tato možnost je také jednou s teorií, co způsobuje „píchání v boku“ při sportu. Většinou si stačí odpočnout krátkou chůzí nebo si na chvíli sednout či lehnout a bolest sama odezní.

Mononukleóza a zvětšená játra

Dalším zdravotním problémem spojeným s játry je nemoc zvaná mononukleóza, známá také pod lidovým názvem „nemoc z líbání“. Tato nemoc, přesto že její průběh je hodně individuální podle věku, může způsobovat vysoké horečky, otoky uzlin a také bolest jater, kterých se nejvíce týká. Pokud bolest jater doprovází horečky, určitě navštivte lékaře s podezřením právě na monoukleózu.

Zánět jater

Játra jsou také orgánem, který může být postižen zánětem. Příčin může být hned několik a některými jsou velmi vážné choroby. Záněty jater se dělí na chronické a akutní. Akutní jsou náhlé, intenzivní a většinou způsobené infekcí bakteriemi či viry. I akutní bolesti mohou přejít v chronické, při kterých dochází k trvalému poškození tkání jater. V některých případech může dojít až k jejich nádorovému onemocnění.

 

 

Sdílet.

Zanechat odpověď